Sports

  • Updated

The Calaveras High School boys’ soccer team has made strides each year toward the top of the Mother Lode League standings. Last year, Calaveras finished in second place behind Summerville. This year, Calaveras hopes to step over the Bears and every other league team and sit alone as league c…

2019-20 WINTER SCHEDULES

 Saturday, Dec. 7

Basketball (B) – Bret Harte at Delhi Tournament, TBA; Calaveras at Riverbank Tournament, TBA

Basketball (G) – Calaveras at Galt Tournament, TBA

Soccer (B) – Calaveras at Golden Sierra Tournament, TBA

Soccer (G) – Calaveras at Buff Cup, TBA

Wrestling – Bret Harte, Calaveras at Calaveras JV/Novice Tournament, 9 a.m.

College Basketball – Columbia vs. Alameda College, 6 p.m.

Monday, Dec. 9

Soccer (B) – Bret Harte vs. El Dorado, 5:45

Tuesday, Dec. 10

Basketball (B) – Bret Harte at Riverbank, 7 p.m.; Calaveras at Delhi, 7:15 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. El Dorado, 7 p.m.; Calaveras at Orestimba, 6:30 p.m.

Soccer (B) – Calaveras vs. Escalon, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte at Weston Ranch, 5:45 p.m.; Calaveras at Escalon, 3:30 p.m.

Wednesday, Dec. 11

Wrestling – Calaveras at Tokay, 5 p.m.

Thursday, Dec. 12

Basketball (B) – Bret Harte at Bret Harte Tournament, TBA; Calaveras at Galt Tournament, TBA

Basketball (G) – Bret Harte at Linden Tournament, TBA

Soccer (G) – Bret Harte vs. Escalon, 5:45 p.m.; Calaveras at Stagg, 5:45 p.m.

Friday, Dec. 13

Basketball (B) – Bret Harte at Bret Harte Tournament, TBA; Calaveras at Galt Tournament, TBA

Basketball (G) – Bret Harte at Linden Tournament, TBA; Calaveras vs. Middletown, 7 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte, Calaveras at Argonaut Tournament, TBA

Saturday, Dec. 14

Basketball (B) – Bret Harte at Bret Harte Tournament, TBA; Calaveras at Galt Tournament, TBA

Basketball (G) – Bret Harte at Linden Tournament, TBA

Soccer (B) – Bret Harte, Calaveras at Argonaut Tournament, TBA

Wrestling – Bret Harte at Curt Mettler Invitational, Elk Grove, 9 a.m.; Bret Harte at Livingston Tournament (Girls/JV), TBA; Calaveras at Oakdale Tournament, TBA; Calaveras (JV) at Beyer Tournament, TBA

Sunday, Dec. 15

College Basketball – Columbia at Chabot College, 5 p.m.

Monday, Dec. 16

Soccer (G) – Bret Harte at Hughson, 3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 17

Basketball (B) – Calaveras vs. Escalon, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Escalon, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Stone Ridge Christian, 3:30 p.m..; Calaveras vs. Riverbank, 5:45 p.m.

Wednesday, Dec. 18

Basketball (B) – Calaveras vs. Livingston, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Delta Charter, 5:30 p.m.; Calaveras at Ripon, 5:30 p.m.

Soccer (G) – Calaveras vs. Ripon, 5:45 p.m.; Bret Harte vs. Delta Charter, 3:45 p.m.

Thursday, Dec. 19

Basketball (B) – Bret Harte at San Juan Small School Challenge, TBA

Basketball (G) – Bret Harte at San Juan Small School Challenge, TBA; Calaveras at Napa Tournament, TBA

College Basketball – Columbia vs. American River College, 6 p.m.

Friday, Dec. 20

Basketball (B) – Bret Harte at San Juan Small School Challenge, TBA; Bret Harte (Frosh) at Bret Harte Tournament, TBA

Basketball (G) – Bret Harte at San Juan Small School Challenge, TBA; Calaveras at Napa Tournament, TBA

Wrestling – Bret Harte at Zinkin Classic, Clovis, 11 a.m.; Bret Harte at Mike Tamana Tournament, MJC, 1 p.m.

Saturday, Dec. 21

Basketball (B) – Bret Harte (Frosh) at Bret Harte Tournament, TBA; Calaveras at Atwater, 5 p.m.

Basketball (G) – Calaveras at Napa Tournament, TBA

Wrestling – Bret Harte at Zinkin Classic, Clovis, 11 a.m.; Bret Harte at Mike Tamana Tournament, MJC, 1 p.m.; Calaveras at Casa Robles Tournament, TBA

Thursday, Dec. 26

Basketball (B) – Bret Harte at Big Valley Tournament, TBA; Calaveras at Livingston Tournament, TBA

Friday, Dec. 27

Basketball (B) – Bret Harte at Big Valley Tournament, TBA; Calaveras at Livingston Tournament, TBA

 

Saturday, Dec. 28

Basketball (B) – Bret Harte at Big Valley Tournament, TBA; Calaveras at Livingston Tournament, TBA

Basketball (G) – Calaveras at Ygnacio Valley, 3 p.m.

Monday, Dec. 30

College Basketball – Columbia vs. Gavilan College, 6 p.m.

Friday, Jan. 3

Basketball (B) Calaveras at Mountain House, 7 p.m.

Basketball (G) – Calaveras at Pittsburgh Tournament, TBA

Wrestling – Bret Harte at Doc Buchanan Invitational, Clovis, 9 a.m.; Bret Harte at Dinuba Invitational, 9 a.m.; Calaveras at Chico Tournament, TBA

Saturday, Jan. 4

Basketball (B) – Bret Harte at Mariposa, 5 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte at Mariposa, 12:30 p.m.; Calaveras at Pittsburgh Tournament, TBA

Wrestling – Bret Harte at Doc Buchanan Invitational, Clovis, 9 a.m.; Bret Harte at Dinuba Invitational, 9 a.m.; Calaveras at Chico Tournament, TBA: Calaveras at Vista De Lago Tournament, Folsom, TBA

College Basketball – Columbia vs. College of San Mateo, 6 p.m.

Tuesday, Jan. 7

Basketball (B) – Bret Harte vs. Golden Sierra, 7 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Golden Sierra, 5:30 p.m.; Calaveras at Edison, 7 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte at Argonaut, 5:45 p.m.; Calaveras at Summerville, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte vs. Argonaut, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Summerville, 5:45 p.m.

Wednesday, Jan. 8

Basketball (B) – Calaveras vs. McNair, 7 p.m.

College Basketball – Columbia at Fresno City College, 7 p.m.

Wrestling – Bret Harte at Summerville, 5 p.m.

Thursday, Jan. 9

Soccer (B) – Bret Harte vs. Calaveras, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Calaveras vs. Bret Harte, 5:45 p.m.

Friday, Jan. 10

Basketball (B) – Bret Harte vs. Oakdale, 7 p.m.

Basketball (G) – Calaveras vs. Lodi, 7 p.m.

Wrestling – Bret Harte, Calaveras at Tim Brown Memorial Tournament, Sacramento, 9 a.m.

Saturday, Jan. 11

Wrestling – Bret Harte at Tim Brown Memorial Tournament, Sacramento, 9 a.m.; Bret Harte (JV) at Jackson Lions Club Tournament, 9 a.m.

College Basketball – Columbia at Porterville College, 5 p.m.

Tuesday, Jan. 14

Basketball (B) – Bret Harte vs. Amador, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Sonora, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte at Amador, 7:30 p.m.; Calaveras at Sonora, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Amador, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Sonora, 5:45 p.m. 

Soccer (G) – Bret Harte at Amador, 5:45 p.m.; Calaveras at Sonora, 5:45 p.m.

Wednesday, Jan. 15

Wrestling – Calaveras at Summerville, 5 p.m.; Bret Harte vs. Summerville, 5 p.m.

College Basketball – Columbia vs. Reedley College, 6 p.m.

 

Thursday, Jan. 16

Basketball (B) – Bret Harte (Frosh/JV) at Sonora, 4:30/7:30 p.m.; Calaveras (Frosh/JV) vs. Argonaut, 4:30/7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte (JV) at Sonora, 6 p.m.; Calaveras (JV) vs. Argonaut, 6 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte at Sonora, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Argonaut, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte vs Sonora, 5:45 p.m.; Calaveras at Argonaut, 5:45 p.m.

Friday, Jan. 17

Basketball (B) – Bret Harte at Sonora, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Argonaut, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte at Sonora, 6 p.m.; Calaveras vs. Argonaut, 6 p.m.

Saturday, Jan. 18

Wrestling – Calaveras at Sonora Tournament, TBA

College Basketball – Columbia at West Hills Lemoore College, 5 p.m.

Tuesday, Jan. 21

Basketball (B) – Bret Harte at Summerville, 7:30 p.m.; Calaveras at Amador, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Summerville, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Amador, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte at Summerville, 5:45 p.m.; Calaveras at Amador, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte vs. Summerville, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Amador, 5:45 p.m.

Wednesday, Jan. 22

Wrestling – Calaveras vs. Argonaut/Bret Harte, 5 p.m.

College Basketball – Columbia at College of Sequoias, 7 p.m.

Thursday, Jan. 23

Basketball (B) – Bret Harte (Frosh/JV) vs. Calaveras, 4:30/7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte (JV) vs. Calaveras, 6 p.m.

Friday, Jan. 24

Basketball (B) – Bret Harte vs. Calaveras, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Calaveras, 6 p.m.

Wrestling – Bret Harte at Jason White Memorial Tournament, Olivehurst, 9 a.m.

Saturday, Jan. 25

Wrestling – Bret Harte at Ruble XVI Tournament, Pitman High School, 9 a.m.

College Basketball – Columbia vs. Merced College, 6 p.m.

Tuesday, Jan. 28

Basketball (B) – Bret Harte vs. Argonaut, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Summerville, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte at Argonaut, 7:30 p.m.; Calaveras at Summerville, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Argonaut, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Summerville, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte at Argonaut, 5:45 p.m.; Calaveras at Summerville, 5:45 p.m.

Wednesday, Jan. 29

Wrestling – Calaveras vs. Sonora, 5 p.m.

College Basketball – Columbia vs. West Hills Coalinga, 6 p.m.

Thursday, Jan. 30

Basketball (G) – Calaveras vs. Sonora, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte at Amador, 5:45 p.m.; Calaveras at Sonora, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte vs. Amador, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Sonora, 5:45 p.m.

Friday, Jan. 31

Basketball (B) – Bret Harte at Amador, 7:30 p.m.; Calaveras at Sonora, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Amador, 7:30 p.m.

Saturday, Feb. 1

Basketball (G) – Calaveras at Colfax, 4 p.m.

Wrestling – Calaveras at Lincoln Section Duals

College Basketball – Columbia vs. Fresno City College, 6 p.m.

Tuesday, Feb. 4

Basketball (B) – Bret Harte vs. Summerville, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Amador, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte at Summerville, 7:30 p.m.; Calaveras at Amador, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Summerville, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Amador, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte at Summerville, 5:45 p.m.; Calaveras at Amador, 5:45 p.m.

Wednesday, Feb. 5

College Basketball – Columbia vs. Porterville College, 6 p.m.

Thursday, Feb. 6

Basketball (B) – Bret Harte (Frosh/JV) vs. Sonora, 4:30/7:30 p.m.; Calaveras (Frosh/JV) at Argonaut, 4:30/7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte (JV) vs. Sonora, 6 p.m.; Calaveras (JV) at Argonaut, 6 p.m.

Soccer (B) – Bret Harte vs. Sonora, 5:45 p.m.; Calaveras at Argonaut, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte at Sonora, 5:45 p.m.; Calaveras vs. Argonaut, 5:45 p.m.

Friday, Feb. 7

Basketball (B) – Bret Harte vs. Sonora, 7 p.m.; Calaveras at Argonaut, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Sonora, 6 p.m.; Calaveras at Argonaut, 6 p.m.

Wrestling – Bret Harte, Calaveras at MLL Tournament, Tuolumne, 2 p.m.

Saturday, Feb. 8

College Basketball – Columbia at Reedley College, 5 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Basketball (B) – Bret Harte at Argonaut, 7:30 p.m.; Calaveras at Summerville, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Bret Harte vs. Argonaut, 7:30 p.m.; Calaveras vs. Summerville, 7:30 p.m.

Soccer (B) – Calaveras vs. Bret Harte, 5:45 p.m.

Soccer (G) – Bret Harte vs. Calaveras, 5:45 p.m.

Wednesday, Feb. 12

College Basketball – Columbia vs. West Hills Lemoore, 6 p.m.

Thursday, Feb. 13

Basketball (B) – Calaveras (Frosh/JV) vs. Bret Harte 4:30/7:30 p.m.

Basketball (G) – Calaveras (JV) vs. Bret Harte, 6 p.m.

Friday, Feb. 14

Basketball (B) – Calaveras vs. Bret Harte, 7:30 p.m.

Basketball (G) – Calaveras vs. Bret Harte, 6 p.m.

Saturday, Feb. 15

College Basketball – Columbia vs. College of Sequoias, 6 p.m.

Wednesday, Feb. 19

College Basketball – Columbia at Merced College, 7 p.m.

Saturday, Feb. 22

College Basketball – Columbia at West Hills Coalinga, 6 p.m.

Real-time Stocks

Newsletters